Tyskie Centrum Wolontariatu działa już kilka lat. Historia projektu sięga 2020 roku, od tego czasu Centrum zrealizowało kilka wielkich akcji pomocowych, które zmieniły oblicze Tychów.
Za projekt od samego początku odpowiedzialna jest fundacja Internationaler Bund Polska. IB Polska została założona w 2004 roku, a jej fundacja-matka powstała w 1949 roku na terenie zachodnich Niemiec. Zarówno polskie jak i niemieckie IB organizuje różnorodne projekty dotyczące każdego aspektu pomocy społecznej. Tyska gałąź fundacji skupia się na wsparciu seniorów, aktywizacji zawodowej osób wykluczonych społecznie oraz na programach asystenckich dla osób z niepełnosprawnościami. TCW było i jest realizowane przez instytucję mającą olbrzymie doświadczenie oraz rozbudowane zaplecze.
Głównym założeniem TCW jest promocja idei wolontariatu. Ważne jest aby jak najwięcej mieszkańców chciało pomagać potrzebującym. Fundacja nie stanęła przed łatwym zadaniem, dużą przeszkodą był trudny dostęp do informacji. Wielu wolontariuszy nie wiedziało jak zacząć swoją przygodę z wolontariatem. Niektórzy nie wiedzieli, że w Tychach jest coś takiego jak wolontariat. Innych zaś dręczyły obawy, że się nie nadają. Koordynatorzy Centrum reagowali na te problemy. Angażując, szkoląc i motywując wolontariuszy przygotowywali ich odpowiednio do pracy wolontaryjnej. TCW stało się mostem pomiędzy potrzebującymi a przyszłymi wolontariuszami.
Pierwsze wielkie wyzwanie pojawiło się wraz z pandemią. TCW odpowiedziało na bieżące potrzeby. Rozpoczęła się akcja pomocy skierowana do osób zagrożonych koronawirusem. Osoby starsze, niepełnosprawne oraz samotne otrzymały wsparcie wolontariuszy. Nie było misji, której wolontariusze TCW by się nie podjęli: od wyprowadzania piesków, przez robienie zakupów aż po pomoc przy szczepieniach. Ciężka praca wolontariuszy sprawiła, że mnóstwo osób w potrzebie nie zostało bez wsparcia w trudnych czasach pandemii.
Sytuacja wirusologiczna została opanowana, wolontariusze i koordynatorzy już chcieli odpocząć ale spokój został przerwany przez Inwazję Rosji na Ukrainę. Wojna zraniła wielu ludzi, zarówno fizycznie jak i psychicznie. Na samym początku wojny powstał w Tychach Punkt Pomocy dla Uchodźców, w tym punkcie skrzywdzeni ludzie mogli znaleźć pomoc rzeczową ale też emocjonalne oparcie. Sami uchodźcy często decydowali się na wolontariat, dzięki temu szybciej integrowali się z lokalną społecznością. Niektórzy wolontariusze z Ukrainy w zaledwie miesiąc nauczyli się języka polskiego, powstało wiele przyjaźni i piękne wspomnienia.
Punkt działał dzięki hojnym darowiznom od mieszkańców Tychów i okolic. Darczyńcamy były również instytucje, firmy, parafie, szkoły i Urząd Miasta Tychy. Pomocy udzielali strażacy, strażnicy miejscy i policjanci. Kolektywny wysiłek całego miasta sprawił, że uchodźcy z Ukrainy otrzymali niezwykle potrzebną pomoc.
Obecnie Tyskie Centrum Wolontariatu wkracza w kolejny rok działań. W ubiegłym roku otrzymaliśmy prestiżową nagrodę - pierwsze miejsce w konkursie „Śląskie Orły Wolontariatu" organizowanym przez Śląski Urząd Marszałkowski.
Nie wiemy co przyniesie przyszłość. Wiemy jednak, że wolontariusze zawsze będą gotowi na dzielenie się dobrem. Wszystkim którzy brali udział w akcjach TCW serdecznie dziękujemy!
Jeżeli nie jesteś jeszcze wolontariuszem to koniecznie zajrzyj tutaj.