Jakiego miejsca w TYchach POTRZEBUJESZ?

Serdecznie zapraszamy na spotkanie, podczas którego porozmawiamy o powstającym przy al. Bielskiej 128 – Centrum Aktywności Obywatelskiej.
Serdecznie zapraszamy na spotkanie, podczas którego porozmawiamy o powstającym przy al. Bielskiej 128 – Centrum Aktywności Obywatelskiej.
Konkurs adresowany jest do dzieci i młodzieży od 6 do 15 lat. Czekamy na prace, które będą pełne oryginalnych pomysłów, starannie wykonane i zgodne z tematem przewodnim. Tytuł konkursu: „Kolorujemy Miasto – 10 lat Razem!” ma zachęcać młodych mieszkańców, by w formie plastycznej przedstawili projekty, które mogłyby być zrealizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego lub które już zostały zrealizowane.
Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie w sprawie Budżetu Obywatelskiego.
Konsultacje projektu uchwały Rady Miasta Tychy w sprawie zasad i trybu przeprowadzenia Budżetu Obywatelskiego miasta Tychy zostały podzielone na dwa etapy. W pierwszym etapie (od 11 do 31 października 2024 r.) zbieraliśmy wnioski i uwagi do aktualnie obowiązującej uchwały. Ponadto 30 października 2024 r. odbyło się otwarte spotkanie z mieszkańcami. Podczas którego mieszkańcy wypełniali anonimową ankietę dot. nowych zasad Budżetu Obywatelskiego.
Zgodnie z wynikami z anonimowej ankiety:
Podczas drugiego etapu konsultacji, który trwał od 19 listopada do 4 grudnia 2024 r. zorganizowane zostało drugie spotkanie z mieszkańcami (25 listopada 2024 r.), na którym omawiano i przeprowadzono głosowanie dot. zasad prowadzenia Budżetu Obywatelskiego.
Zgodnie z wynikami głosowania:
Podczas spotkania mieszkańcy zawnioskowali o wydłużenie czasu trwania głosowania oraz o publikowanie na stronie razemtychy.pl informacji o frekwencji dla całego miasta. Propozycje te zostaną uwzględnione w harmonogramie oraz podczas realizacji etapu głosowania w Budżecie Obywatelskim.
W czasie trwania drugiego etapu konsultacji na stronie umtychy.pl dla mieszkańców dostępna była anonimowa ankieta internetowa, którą należało wypełnić do 4 grudnia 2024 r.
Wyniki ankiety internetowej:
1. Czy brałaś/eś udział w Budżecie Obywatelskim?
(możliwość wyboru dwóch odpowiedzi)
2. Wskaż minimalną liczbę podpisów na listach poparcia pod wnioskiem do Budżetu Obywatelskiego:
(możliwość wyboru jednej odpowiedzi)
3. Projekt rejonowy do Budżetu Obywatelskiego może złożyć:
(możliwość wyboru jednej odpowiedzi)
4. Każdy mieszkaniec głosując podaje:
(możliwość wyboru jednej odpowiedzi)
W internetowej ankiecie wzięło udział 257 osób. W odpowiedzi na pierwsze pytanie zdecydowana większość respondentów odpowiedziała, że brała udział w głosowaniu na projekty złożone do Budżetu Obywatelskiego. Większość respondentów w pytaniu drugim, wybrała odpowiedź, że minimalna liczba osób popierających ma wynosić: 40 osób dla projektu ogólnomiejskiego dotyczącego całego miasta i 40 osób dla projektu ogólnomiejskiego dotyczącego placówek oświatowych oraz 15 osób dla projektu rejonowego. Nieco ponad połowa respondentów uważa, że projekt rejonowy może zostać złożony przez mieszkańca niezależnie od miejsca zamieszkania. Również ponad połowa mieszkańców zdecydowała, że podczas głosowania podajemy: imię, nazwisko oraz adres zamieszkania.
Ankieta oraz cały proces konsultacji trwały do 4 grudnia 2024 r. Na podstawie wyników konsultacji powstanie finalna wersja uchwały w sprawie zasad i trybu przeprowadzenia Budżetu Obywatelskiego miasta Tychy, która zostanie przedstawiona Radzie Miasta Tychy w styczniu 2025 r.
Wyniki I etapu konsultacji - TUTAJ
Wyniki II etapu konsultacji - TUTAJ
Do 4 grudnia trwały konsultacje społeczne, w których mieszkańcy mogą współdecydować o ostatecznym kształcie uchwały w sprawie zasad i trybu przeprowadzenia Budżetu Obywatelskiego miasta Tychy.