Budżet obywatelski na rok 2025

Poradnik: Jak wypełnić formularz do Budżetu Obywatelskiego?

Do 22 lutego będą przyjmowane wnioski do Budżetu Obywatelskiego na 2025, ale nie warto czekać na ostatnią chwilę. Już dziś wypełnij formularz. Poniżej znajdziesz pomocne informacje, które pomogą Ci prawidłowo go wypełnić.

  1. Pobierz aktualny formularz:
  • w formacie pdf z zakładki "Do pobrania" lub wypełnij formularz elektroniczny
  • w Głównym Punkcie Konsultacyjnym przy ul. Barona 30 pokój 209
  • w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miasta Tychy przy al. Niepodległości 49
  • w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tychach przy al. Piłsudskiego 16 oraz w jej filiach.

Możesz go wypełnić elektronicznie i wydrukować lub wydrukować i wypełnić w formie pisemnej. Uzupełnij wszystkie wymagane pola formularza.

  1. Zastanów się czy Twój pomysł odpowiada na potrzeby mieszkańców tylko jednego osiedla, dzielnicy? Czy może jest to pomysł, z którego będą korzystać tyszanie z co najmniej dwóch okręgów konsultacyjnych? Zaznacz to na górze formularza.

  2. Wypisz swoje dane: imię, nazwisko, adres zamieszkania. Koniecznie podaj swój adres e-mail i numer telefonu. Dzięki temu pracownicy urzędu będą mogli się z Tobą skontaktować.

  3. Wymyśl tytuł projektu, najlepiej, żeby był krótki, zrozumiały i czytelny dla każdego mieszkańca. Im prościej tym lepiej. Zamiast „Autostradą do nieba – wybudujmy wygodną drogę osiedlową” napisz „Remont drogi przy ulicy… od numeru… do numeru…”. Każdy mieszkaniec z łatwością zorientuje się w charakterze twojego projektu.

  4. Określ lokalizację projektu. Sprawdź czyją własnością jest teren, na którym ma być zlokalizowane Twoje zadanie. Pamiętaj, że pomysły powinny być zgłaszane na terenach, na których gmina może realizować działania, czyli posiada tytuł prawny do dysponowania danym terenem. Dołącz do wniosku mapkę z lokalizacją zadania. Gdy jest to konieczne dołącz również zgodę spółdzielni mieszkaniowej lub uchwałę wspólnoty mieszkaniowej w sprawie wyrażenia zgody na realizację zadania. Jeżeli zadanie ma się odbywać na terenie szkoły lub przedszkola należy uzyskać zgodę dyrektora placówki oświatowej.

  5. Opisz szczegółowo, na czym będzie polegał projekt i z jakich działań będzie się składał. Odpowiedź na trzy pytania: jaki jest cel realizacji projektu, co powienno zostać wykonane w ramach projektu oraz jakie grupy mieszkańców skorzystają z projektu? Postaraj się w tych odpowiedziach uzasadnić potrzebę realizacji właśnie Twojego pomysłu - dlaczego warto go zrealizować i jakie ma znaczenie dla miasta lub lokalnej społeczności.

  6. Oszacuj koszt realizacji projektu. Możesz skorzystać z dostępnych na różnych stronach internetowych cenników, możesz wysłać zapytanie do firm realizujących podobne działania lub sprawdzić w poprzednich edycjach budżetu, czy ktoś już kiedyś realizował podobne działanie. Jeżeli nie potrafisz dokładnie oszacować ile kosztują dane działania, spróbuj wykazać szacunkowe kwoty. Ostatecznej wyceny dokonają pracownicy urzędu, którzy merytorycznie zajmują się takimi działaniami. Pamiętaj jednak, że w wyniku tej oceny, kwota może ulec zmianie.

  7. Dołącz listę poparcia. O swoim pomyśle porozmawiaj z rodziną, sąsiadami, znajomymi i innymi mieszkańcami. Jeśli zgłaszasz projekt, dotyczący okręgu konsultacyjnego, zbierz 15 podpisów od mieszkańców, którzy mieszkają w danym rejonie. Pamiętaj, że jeżeli zgłaszasz rejonowy projekt inwestycyjny to musisz zebrać poparcie 15 osób mieszkających w bezpośrednim sąsiedztwie lub w pobliżu miejsca, w którym planujesz realizację projektu. Jeżeli zgłaszasz projekt ogólnomiejski, potrzebujesz 40 podpisów mieszkańców. Na liście poparcia nie może widnieć podpis autora projektu. Wypełnioną listę poparcia dołącz do zgłaszanego projektu.

  8. Dołącz dodatkowe załączniki. Możesz załączyć zdjęcia, rysunki, szczegółowy program warsztatów, wycenę lub inne informacje, które mogą ciekawie zaprezentować Twój pomysł. Jeżeli załączniki mają charakter utworu, musisz załączać również zgodę na wykorzystanie ich w celu realizacji Budżetu Obywatelskiego i publikacji. Nie zapomnij o dołączeniu załączników obowiązkowych: mapki lokalizacji, zgody właściciela terenu, list poparcia oraz zgody opiekuna prawnego – gdy autorem projektu jest osoba małoletnia.

  9. Zgłoszenia projektu możesz dokonać do 22 lutego 2024 r.:
  • składając go osobiście w Głównym Punkcie Konsultacyjnym lub w Urzędzie Miasta Tychy w Biurze Obsługi Klienta  ,
  • wysyłając na adres: Urząd Miasta Tychy Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia,ul. Barona 30 pokój 209,
  • skanując sam formularz i przesyłając go na e-mail: (oryginał wraz z załącznikami dostarcz do Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia przy ul. Barona 30/ 209 w terminie 7 dni).

Pamiętaj, że możesz zgłosić dowolną liczbę pomysłów!

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. do zapewnienia bezpieczeństwa. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa - wejdź.

X