POPRZEDNIA EDYCJA: Budżet obywatelski na rok 2022

Co to jest Budżet Obywatelski?

Budżet Obywatelski to wydzielona część budżetu miasta o przeznaczeniu, której decydują mieszkańcy. Z tej puli realizowane są różne zadania – budowy dróg, parkingi, place zabaw, spotkania kulturalne, zajęcia sportowe – słowem wszystko, co tylko ma sprawić, by mieszkańcom, żyło się lepiej. Dzięki Budżetowi Obywatelskiemu tyszanie sami mogą wybierać priorytetowe działania dla swojej okolicy.

 

Pierwszy raz Budżet Obywatelski zrealizowano w roku 1989 w brazylijskim mieście Porto Alegre liczącym ponad 1,3 mln mieszkańców. Zorganizowano wtedy otwarte spotkania ogólnomiejskie dla wszystkich chętnych. Na pierwszym etapie sąsiedzi z danej dzielnicy wybrali swoich delegatów i decydowali, które tematy dla ich miejsca zamieszkania są priorytetowe. W drugiej rundzie zorganizowano oficjalne zebrania dla delegatów. Poruszane zakresy dzieliły się na dwa bloki: dzielnicowe oraz ogólnomiejskie. Delegaci przyznawali punkty kolejnym pomysłom i inwestycjom… i w ten sposób zdecydowali co jest najważniejsze i co warto dofinansować – czyli jak wydać część tamtejszego budżetu. Pomysł sprawdził się, a zintegrowani mieszkańcy coraz chętniej włączali się w procesy decyzyjne, poprawiające jakość życia w mieście.

 

Budżet Obywatelski jest coraz bardziej popularny w wielu krajach Europy m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech i Hiszpanii.

 

W Polsce idea Budżetu Obywatelskiego rozwija się od 2011r. Pierwszym miastem, które zrealizowało BO był Sopot. Wiele osób wątpiło w powodzenie tego projektu, ale w 2012 r. już kilka miast (głównie wojewódzkich) zainspirowanych Sopotem, zorganizowało podobne przedsięwzięcie.

 

Koncepcję tyskiego modelu Budżetu Obywatelskiego opracowano podczas spotkań warsztatowych, które trwały od 4 lutego do 2 kwietnia 2014 r. Tyski BO  tworzył Zespołu ds. Budżetu Partycypacyjnego. W jego skład weszło 55 osób, w tym: 12 radnych Rady Miasta Tychy, 10 członków Rad Osiedli, 5 przedstawicieli organizacji pozarządowych i mieszkańcy.

 

W ten sposób od 2015 Budżet Obywatelski jest przeprowadzany również w naszym mieście. Od 2018 r. coroczne przeprowadzenie budżetu obywatelskiego w miastach na prawach powiatu jest obowiązkowe - reguluje to art. 5a ustawy o samorządzie gminnym. Jak widać Tychy realizowały BO trzy lata wcześniej niż wprowadzono obowiązek ustawowy.

 

BO jest  instrumentem pozwalającym na  współdecydowanie o tym, jak zmieni się  nasze osiedle czy miasto. W ramach wszystkich edycji BO dzięki kreatywności tyszan powstało wiele projektów m.in. place zabaw dla dzieci, chodniki, oświetlenia, nasadzenia zieleni, budki lęgowe dla ptaków oraz spotkania i warsztaty dla dzieci czy seniorów.

 

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. do zapewnienia bezpieczeństwa. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa - wejdź.

X