1% dla naszych organizacji

W okresie rozliczeń podatkowych zachęcamy mieszkańców, aby przekazali 1% podatku dochodowego na rzecz tyskich organizacji pożytku publicznego (OPP). To o tym jest kampania miejska: „Zostaw 1% w Tychach”.

 Sam zdecyduj dla kogo 1%!

Tzw. „1%” to cześć podatku dochodowego, która musi wrócić do państwa, ale w tym wypadku państwo pozwala nam zadecydować do kogo te pieniądze trafią. Jeśli nie wpiszemy w nasz „PIT”  - numeru KRS wybranej organizacji pożytku publicznego to - nasz 1% trafi do „wspólnego worka”, o którego przeznaczeniu decyduje rząd i sejm.

Dla kogo można przekazać 1%?

1% możemy przekazać tylko organizacjom pożytku publicznego (OPP). Organizacja pozarządowa lub inny podmiot, który chciałby zostać OPP musi taki status uzyskać sądownie oraz spełnić dodatkowe wymagania. Obecnie w Tychach działa 25 organizacji oraz oddziały/ koła organizacji ogólnopolskich, które mają status Organizacji Pożytku Publicznego i im możemy im przekazać nasz 1% podatku.

Aktualny wykaz tyskich OPP znajdziesz na: https://razemtychy.pl/ngo/zostaw-1-w-tychach

SPRAWDŹ SPRAWOZDANIE ORGANIZACJI KTÓRĄ WYBIERASZ NA STRONIE

Jak przekazać 1%?

W pierwszej kolejności należy wybrać, której organizacji chcemy przekazać nasz 1% podatku. Dobrze jest zapoznać się z celami danej organizacji i zapisać sobie jej numer z Krajowego Rejestru Sądowego, tzw. KRS. To ten numer należy wpisać w jedną z rubryk naszego rozliczenia podatkowego PIT-37 i PIT-38.

Czy warto przekazać 1%?

Organizacje pożytku publicznego, które zgodnie z KRS mają swoją siedzibę w Tychach z przekazanego 1% podatku za rok 2020 uzyskały kwotę: 1736815,35 zł.

Pieniądze te zostaną wykorzystane wyłącznie na prowadzenie działalności pożytku publicznego. Informację, na co zostały spożytkowane środki z 1%, organizacja ma obowiązek umieścić w swoim sprawozdaniu.

Film

Aby przybliżyć ideę 1% został zachęcamy do obejrzenia filmu na kanale YT miasta Tychy:

https://www.youtube.com/watch?v=96PgKdFizbg

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa - wejdź.

X