Zobacz nas na Facebook Zobacz nas na Twitter Zobacz nas na Yotube

Budżet partycypacyjny

Jak to działa w innych miastach?

Budżet partycypacyjny został wprowadzony w ponad 70 gminach i miastach w Polsce (dane z końca 2013 r.). Po raz pierwszy budżet obywatelski wprowadził Sopot w 2011 r.

Każde miasto wypracowało własny, szczegółowy model funkcjonowania budżetu. Kwoty przeznaczane na budżet wahają się od 1 do 20 mln złotych.

Tyski model budżetu partycypacyjnego

TWÓRCY

Tyski model powstał w oparciu o prace Zespołu ds. Budżetu Partycypacyjnego. W jego skład weszło 55 osób, w tym: 12 radnych Rady Miasta Tychy, 10 członków Rad Osiedli, 5 przedstawicieli organizacji pozarządowych i mieszkańcy.

METODA

Koncepcję tyskiego modelu opracowano podczas spotkań warsztatowych, które trwały od 4 lutego do 2 kwietnia 2014 r.

Zespół pracował nad następującymi kwestiami:

  • Jakie będą okręgi konsultacyjne
  • Jaki będzie podział środków finansowych pomiędzy Okręgi  Konsultacyjne?
  • Jaki będzie zakres złożonych wniosków?
  • Kto i gdzie będzie mógł złożyć wniosek?
  • Jak ma wyglądać weryfikacja wniosków?
  • Jak będzie przebiegać głosowanie?

Młodzieżowy budżet partycypacyjny

W Tychach rusza pilotażowy Młodzieżowy Budżet Partycypacyjny!

Tyskie szkoły to miejsce, w których można spotkać wielu kreatywnych i zaangażowanych młodych ludzi.  To dla nich miasto uruchamia we wrześniu nowy projekt pn. Młodzieżowy Budżet Partycypacyjny (MBP). Założenia do tyskiego MBP zostały wspólnie ustalone na warsztatach i debacie, w której uczestniczyli uczniowie, nauczyciele oraz dyrektorzy tyskich szkół ponadpodstawowych. W ramach pilotażowej edycji MBP w budżecie miasta zabezpieczono dla młodych tyszan 30 000 złotych.

Propozycję zadań może zgłosić każdy uczeń, którego szkoła bierze udziału w tym przedsięwzięciu, pod warunkiem, że do swojego pomysłu przekona minimum 15 rówieśników, a pomysł jest zgodny ze statutem szkoły. Warto zaznaczyć, że realizacja każdego projektu wymaga od młodzieży ważnych umiejętności: diagnozowania potrzeb, planowania i dobrej pracy zespołowej, umiejętności organizacyjnych.

Współpracując z tyskimi szkołami można przekonać się jak duży jest potencjał aktywności wśród młodych tyszan – nie można go pozostawić bez wsparcia!

Do pobrania

 

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa - wejdź.

X